Cimcik

 

 

 

Kütahyanın yöresel bir yemeğini sizlerle tanıştırmak istiyorum. Adı cimcik.. Hani arkadaşlarımızı cimcikleriz yaa işte o hareketi minik kestiğimiz hamurlara uyguluyoruz :))

 

Biz ailece hamur işine çok düşkünüz.. Evlenmeden önce genellikle her pazar halamlarla birlikte babannemde buluşur, bir hafta cimcik, bir hafta mantı, bir hafta da şibit yapardık hala da ara sıra tekrarlarız.. Onların tariflerini de vereceğim inşallah.. İki kişi yemek yemek her ne kadar özel olsa da kalabalık ailede gülüş-çığrış (Kütahya dilinde kalabalık neşeli anlamına gelir) yemek yemek her şeye bedel sanırım.. Hamur suları konulur, hamurlar salınır, bir yandan bir kişi salata yapar , bir kişi yer sofrasını hazırlar, minikler kaşık-çatalı dizer , neler nelerrrr... Ama şimdi eskisi kadar fırsat bulamıyoruz toplanmaya.. İş-güç, çoluk-çocuk derken sanırım sevdiklerimize daha az vakit ayırıyoruz.. hani dünya telaşesi derler yaa ne kadar da doğru.. Umarım bizimde çabalarımızla sımsıkı aile ve akrabalık bağlarımız hep kuvvetli kalır. O neşeli günleri bir hatıra olarak algılamaktan çok sık sık yaşarız..  

 

Aslında cimcik de aile efradının toplanmasına vesile olur. nasıl mı ? hamurlar kesilir herkes hamur tablasının başına oturur başlar cimciklemeye, sohbetler edilir, sen mi hızlı yapacaksın ben mi yarışı yapılır :) Ben genelde iki elimle cimciklediğimden rekorumu kimseye vermem.. Benden bir yaş küçük olan kardeşim Seda böyle işlere pek gelemez ve genellikle kaytarırdı :)

 

Şimdi tarifi sizlerle paylaşmak istiyorum.

 

İstenilen miktara göre su,tuz ve un yoğrulduktan sonra tablada yuvarlak ve ince olacak şekilde hamur açılır. 3 yumak 5 kişilik bir aileye yetiyor, sanırım 1 kg un gerekli bunun içinde.Genelde başka illerde bu tarz yemekler o büyük hamur kare kare keserek yapılıyor. Kütahya da kesim daha da pratiktir. İnceltilen hamurun üst köşesinden oklavaya dolanır tam ortada oklava çıkarılır ve rulo o şekilde bırakılır. Aynı şekilde alt köşesinden de hamur oklavaya dolanır tam ortada oklava çekilir rulo aynı şekilde bırakılır. Böylelikle birbirine bitişik iki rulo elde etmiş oluruz. Daha sonra 1 parmaktan biraz daha geniş olacak şekilde yanyana rulolar kesilir. Böyle kesildikten sonra bir parmakdan biraz daha kalın şeritler elde etmiş oluyoruz.. Sonra bu şeritlerin 5 i 6 sı bir araya getirilerek küçük kareler elde edilir.. Fotograflarımda karelerin büyüklüğü görülüyor. Hafifçe unlanarak birbirine yapışması engellenir. Daha sonra kenarlarından bir cimcik atılır.  Temiz bir beze veya gazete kağıdı üzerine serilerek 3-4 saat kuruması sağlanır, bu yöntemle ertesi güne kadar bile bekletilebilir. Kaynamış suya 1,5 yk tuz konularak cimciklerimiz 10-15 dk yumuşayıp büyüyene kadar kaynatılır. Kevgir veya süzgeçle süzülüp, üzerine kızdırılmış tereyağı-kırmızı biber karışımı ve sarımsaklı yoğurt dökülerek afiyetle yenir.

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !